tarafından eklendi tarafından eklendi
Tarifi Ekle
  • Prep Time
    5
  • Cook Time
    10
  • View
    50
Kırmızı Pancar Salatası
6 Kişilik
Hazırlama Süresi: 15 dakika
Oval cam bir kaba 1 bardak mayonez koyun. Mayonezin üzerine 1 adet portakalın kabuğunun yarısını rendeleyin ve portakalı ikiye kesip, yarısının suyunu kabın içine sıkın. İçine yarım çay kaşığı karabiber serpin ve kabın içindeki tüm malzemeyi bir çırpma teli ile çırpın. Çırptığınız mayonez ın içine 1 konserve kırmızı pancarı ilave ederek, karıştırın.
Başka bir oval kaba kabuğunu soyduğunuz 1 adet havucu uzun şeritler biçiminde rendeleyin. Rendelediğiniz havucun üzerine kalan yarım portakalın suyunu sıkıp, üzerine 1 çay kaşığı serpin ve havucu karıştırın.
Gerekli Malzemeler:
Kırmızı pancar (400 gram, 1 konserve), Portakal (2 adet), Maydanoz (1/4 demet), Havuç (1 adet), Tuz (1 çay kaşığı), Mayonez (1 bardak), Karabiber
(yarım çay kaşığı) Süslemek için: Kıvırcık (2 yaprak)
1/4 demet maydanozu ince ince doğrayın ve havucun içine koyup, karıştırın. 1 adet portakalın kabuklarını soyun. Portakalı ince ince dilimleyin.
Servis edeceğiniz tabağı süslemek için 2 yaprak kıvırcığın sap kısımlarını kesin ve yaprakların uçlarını tabağın kenarlarına serin. Kıvırcıkların üzerlerine kestiğiniz portakal dilimlerini dizin. Tabağın boş olan ortasına mayonezli pancarları koyup, pancarların kenarlarına maydanozlu havuç salatasını ilave ederek servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun

You May Also Like

Bir Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X