tarafından eklendi tarafından eklendi
Tarifi Ekle
  • Prep Time
    25
  • Cook Time
    30
  • View
    130
6 Kişilik
Pişirme ısı ve süresi: Orta ateşte 10 dakika, Şurubu orta ateşte 20 dakika Buzdolabında 2 saat
Dondurma süresi:
Gerekli Malzemeler:
1 su bardağı buğday nişastası,
5 su bardağı ılık su,
Şurubu için:
5 su bardağı ılık su,
2 su bardağı toz şeker,
1/2 çay kaşığı kırmızı gıda boyası,
3-4 adet karanfil,
2 parça kızamık şekeri (50 gr. kadar).
1 su bardağı buğday nişastasını oval bir kaba aktarın. Muhallebisini hazırlarken kullanacağınız toplam 5 su bardağı ilik suyun I su bardağı kadarını kaba ilave edin. Bir çırpıcı yardımıyla sürekli karıştırarak nişastayı su ile açın.
Nişasta karışımını derin bir tencereye boşaltın. İçerisine kalan 4 su bardağı ılık suyu ilave edin, bir çırpıcı yardımıyla sürekli karıştırarak orta ateşte 10 dakika muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin.
Hazırladığınız muhallebiyi porsiyonlayarak servis edecekseniz servis kaselerine üzerinde iki parmak boşluk kalacak şekilde paylaştırın. Bölgede ikram edildiği gibi dondurduğunuz muhallebiyi küçük küpler halinde kesip şurubuyla birlikte ikram edecekseniz kalan muhallebiyi bir fırın tepsisine dökerek üzerini düzeltin. Buzdolabında iki saat kadar soğutun.
Şurubunu hazırlamak için; 5 su bardağı ılık suyu bir tencereye aktarın. İçerisine 2 su bardağı toz şekeri ilave edin. Bir çırpıcı yardımıyla şekeri karıştırın. Ardından, 50 gram kadar 2 parça kızamık şekerini ekleyin. Bir çırpıcı yardımıyla orta ateşte sürekli karıştırarak toz şekerle birlikte kızamık şekerinin erimesini sağlayın. Şekeri eriyen şuruba, 3-4 adet karanfili, 1/2 çay kaşığı kırmızı gıda boyasını ekleyin ve orta ateşte 10 dakika kıvam alana kadar kaynatmaya devam edin.
Fırın tepsisine döküp iki saat kadar buz dolabında beklettiğiniz muhallebiyi küçük kareler halinde kesin. Muhallebi parçalarını servis kaselerine paylaştırın. Üzerine hazırlayıp ılıttığınız şuruptan ilave ederek servis edin. Afiyet olsun

You May Also Like

Bir Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X