tarafından eklendi tarafından eklendi
Tarifi Ekle
 • Prep Time
  20 Dk.
 • Cook Time
  55 Dk.
 • Serving
  4 İnsanlar
 • View
  548


MALZEMELER
1 kilo havuç
Yeterince şeker
Nohut kadar limon tuzu
2 bardak makineden geçirilmiş ceviz, fındık, ağartılmış badem
Yapılışı
Havuçların üstü bıçakla kazınır, dip tarafları kesilir, yıkanır, haşlanır, rendeden geçirilir. Suyu hafifçe avuçlar arasında sıkılır.
2. Bunda ölçü ayarı şudur: iki bardak suyu sıkılmış havuç, bir bardak şeker. Önce havuç bardakla ölçülür. Bir tarafa konur. İki bardak havuca bir bardak şeker ölçülür ayrı bir tarafa konur, karıştırılmaz.
Şekere üzerini bürüyecek kadar az su konur. Karıştırarak ocakta eritilir. Aşağı yukarı nohuttan büyükçe limon tuzu katılarak kestirilir, köpükleri alınır.
4. Ayrı bir yerde duran ölçülmüş havuç kestirilmiş şekerin üzerine dökülür. Hafif ateşte tahta kaşıkla devamlı karıştırılarak şeker şurubunu çekinceye kadar (bir saate yakın) pişirilir.
5. Havuç tatlısının olup olmadığını anlamak için; sakız gibi olunca az bir miktar alınır, buzdolabının buzluğuna konur. Donma işi çabuk olursa olmuş demektir. Yenince de sakız gibi olur. Sonra tabaklara alınır, ince olarak düzgünce yayılır. Üzerine ağartılmış badem döşenir.
6. Veya, ocaktan indirilen havuç tatlısı ılık bir hale geldikten sonra içerisine bir bardak, makineden geçirilmiş ceviz, fındık, ağartılmış badem serpilir, iyice karıştırılır. Elde parmak gibi uzunca şekiller verilir. Kalan bir bardak karışık ceviz, fındık ve badame biraz da Hindistan cevizi, pudra şekeri katılır. Tepsiye dokup susledikten sonra , tabaklara dizilir.servis ediyoruz afiyet olsun

You May Also Like

Bir Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X