tarafından eklendi tarafından eklendi
Tarifi Ekle
  • Prep Time
    5
  • Cook Time
    10
  • View
    259


AİLE MENÜLERİNİZİ KİLO VERMENİZE VE FORMDA KALMANIZA YARDIMCI HALE GETİREBİLİRSİNİZ !!
Kilo verme ve formda kalma sürecinde evde pişen yemekler de en az gün içinde yediğiniz yemekler kadar önemlidir. Herhangi bir beslenme programını uygularken evdeki yemeğin bu programa uygun olması daha çabuk forma girmenizi ve motivasyonunuzu kaybetmemenizi sağlar.
Fakat evde aile yemeklerinden ayrı yemek hazırlamak hem planlama hem de pratik olarak sıkıntılı ve yorucudur; zaten zor olan kilo verme sürecini daha da zorlaştırır.
Evde pişecek olan aile yemeklerini kilo verme ve formda kalma sürecinizde lehinize çevirebilirsiniz. Evde pişen yemeklerinizi hem kendiniz hem aileniz için daha sağlıklı hale getirmeniz mümkün.
1) Yağ Oranını Dengeleyin: Evde pişen yemeklerin yağ oranlarını kontrolünüz altına alın. Genel olarak 1 kg sebze için 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı yeterli olur. Bu ölçü ile yemek hem lezzetli hem de sağlıklı olacaktır.
2) Eti ve Kıymayı Yağsız Kullanın: Yemeklerde yağsız et ve yağsız kıyma kullanın. Kıymalı ve etli hazırladığınız sebze yemeklerine ve dolmalara maksimum 1 çorba kaşığı ekstra sıvıyağ eklemeniz yeterlidir.
3) Kaliteli Karbonhidrat Kullanın: Kaliteli karbonhidrat kullanımı hem sizin kilo vermenize yardımcı olur hem de çocuklarınız için çok daha sağlıklı bir menü oluşturur. Örneğin pilav, dolma, pirinçli ve makarnalı çorbalarda kepekli pirinç, bulgur, buğday, karabuğday, kinoa gibi kaliteli tahıllar tercih edilebilir.
4) Sebze ve Tahıl Çorbalarından Faydalanın: Hem kışın hem yazın aile menüsüne eklenebilecek olan sebzeli ve tahıllı çorbaları kullanabilirsiniz. Örneğin kabak çorbası, tahıllı sebze çorbası, yeşil mercimek çorbası, soğuk buğday çorbası gibi. Haftada en az 3-4 gün aile menünüze çorbaları ekleyin.
5) Menülere Kaliteli Protein Ekleyin: Hem sizin için hem çocuklarınız için proteini et, tavuk, hindi, balık olarak menülere ekleyin. Kilo verme ve formda kalma sürecinde kaliteli protein almak önemlidir. Aynı şekilde kaliteli protein alımı çocuklarınızın beslenmesinde de önemlidir. Örneğin günaşırı köfte, kıymalı dolma, kıymalı makarna yerine menülerinize proteini et ve balık gibi ekleyin. Izgara et, ızgara tavuk, fırında tavuk, fırında balık, buğulama balık, sote yağsız et gibi yemekleri mutlaka haftada en az 3 gün aile menünüze ekleyin. Diğer günlere de kıymalı ve tahıllı (örneğin bulgurlu kabak dolması, kıymalı ıspanak gibi) sebze yemeklerini aile menünüze ekleyin.
6) Şekeri Azaltın: Ailede şeker kullanımını azaltın. Örneğin kek ve kurabiyelerde şeker yerine pekmez, doğal vanilya esansı, kuru meyveleri ( kuru üzüm, kuru incir , kuru kayısı, kuru elma gibi) kullanabilirsiniz. Hazır pudingleri kullanmak yerine evde pekmezle ve balla tatlandırabileceğiniz sütlü tatlılar pişirilebilir. Doğal meyvelerle ev yapımı dondurma ve soğuk lolipoplar hazırlayabilirsiniz

You May Also Like

Bir Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X