tarafından eklendi tarafından eklendi
Tarifi Ekle
  • Prep Time
    15
  • Cook Time
    45
  • View
    62

PATLICAN KEBABI

Malzemeler
600 g orta yağlı kemiksiz koyun eti

150 g kuzu döş veya kıyması
l çorba k. domates salçası
tuz
kırmızı pul biber
2-3 orta boy patlıcan
15 mi (l çorba k.) ayçiçek yağı (ızgarayı yağlamak için)
75 g (5 çorba k.) Sana
5 adet kebap pidesi
500 g (3 adet orta boy) domates
5 adet sivribiber
l demet maydanoz
sumak
400 g (2 adet iri) kuru soğan (piyaz doğranmış)
MALZEME SEÇİMİ: Urfa kebabını iri çekilmiş kıyma ya da tercihen keskin bir bıçakla suyu çıkmadan kıyılmış orta yağlı ve sinirleri ayıklanmış koyun eti ile hazırlayın.Kıyılmış ete salçayı,tuzu ve kırmızı biberi ilave edin.Baharatlı kıymayı iyice yoğurduktan sonra köfteler halinde yuvarlayın, sonra hafifçe bastırıp yassıltın ve alacalı kesilmiş patlıcan dilimleri ile şişlere dizin.Urfa kebabının yanında garnitür olarak kıyılmış maydanoz ve sumak ile karıştırılmış piyaz doğranmış soğanı servis yapın.

HAZIRLANIŞI:

Ön hazırlık olarak patlıcanları soyup,kalın dilimleyin. Üzerlerine tuz serpip, 10 dakika bir kenarda bekletin.Yıkayıp,süzdürün.Soğanı,maydanoz ve sumakla ovarak karıştırın.Sinirsiz eti bıçakla çok ince olarak kıyın.(Ya da iri çekilmiş kıyma kullanın.) Salçayı,tuzu ve kırmızı pul biberi ilave edip yoğurun ve 15 eşit parçaya ayırın. Bunları önce köfte gibi yuvarlayın. Sonra iki elinizin arasında bastırarak hafifçe yassıltın. Köfte ve patlıcan dilimlerini şişlere dizin. Biberleri ve dörde bölünmüş domatesleri birlikte şişlere dizin.Izgarayı yakıp, ısıtın.Izgara telini l çorba kaşığı ayçiçek yağı,Patlıcanlı Urfa Kebabı’nı ise eritilmiş Sana ile yağlayın.Şişleri ızgaraya yerleştirip, her iki yanlarını da yaklaşık 4-5 dakika, patlıcanlar yenecek kıvama gelinceye ve etin üzerinde su damlacıkları oluşuncaya kadar pişirin.Pişirme sırasında pideleri etin üstüne koyarak yağı emmelerini ve ısınmalarını sağlayın.Aynı anda şişe dizilmiş garnitür domates ve biberleri de ızgarada pişirin.
Patlıcanlı Urfa Kebabı’nı pidelerin üzerinde, yanında ızgarada pişirilmiş domates ve sivribiber ile sıcak olarak servis yapın.Yanında maydanoz ve sumaklı soğanı da servis yapın

You May Also Like

Bir Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X