tarafından eklendi tarafından eklendi
Tarifi Ekle

Hurmanın Olağanüstü Yararları

 • Prep Time
  20 Dk.
 • Cook Time
  55 Dk.
 • Serving
  4 İnsanlar
 • View
  179

Hurmanın Olağanüstü Yararları

Ramazan ve özellikle iftarla özdeşleşen bir meyvedir Hurma.. Her iftar sofrasında yerini alan, oruç açarken tercih edilen bir meyvedir. Hurma sofralarımızı süsleyen bir meyve olmasının yanı sıra, faydalarıyla da adından söz ettirmektedir. Bünyesinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunduran hurma, insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir besin kaynağıdır.

Kalp sağlığına yararlı..


Hurma meyvesi bilinenin aksine düşük kalorili bir besin değildir. İçerdiği şeker oranına bakıldığında tek bir hurma 20 kalori bulundurur. Bu değer tek bir tane yenildiğinde herhangi bir zararı olmaz. 1 hurma içerisinde mükemmel derecede magnezyum, kalsiyum ve potasyum içermektedir. A vitamini açısından da zengin olan bu meyve , aynı zamanda içerisinde kalp sağlığına yararlı mineraller bulunduruyor. O açıdan hurmayı bir meyve yada şekerleme olarak görmememiz gerekir. Hurmanın sağlık açısından diğer faydaları şunlardır;

Hurmanın Faydaları

Kabızlık başta olmak üzere, hazımsızlık ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.
Kalp problemlerine ve kansere karşı etkili bir silahtır.
Emzirme dönemlerinde olan annelere, süt miktarını arttırıcı etkisi vardır.
Günde 2 adet tüketildiğinde özellik göz sağlığına karşı etkilidir.
Vücuttaki kötü huylu kolesterolü düşürür. Vücudun dengesini sağlar.
Karaciğerde yağlanma oluşmasını önler, zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar
Hücre yaşlanmasına karşı korucu etkisi olduğu için gençlik iksiri özelliği vardır. Cilde iyi gelir, erken yaşlanmayı önler.
Aç karnına tüketildiği taktirde, bağırsak parazitlerini ve kurtlarını öldürür.
İftardan 2-3 tane hurma tüketmek sizi sağlık açısından yeterince besleyecektir. Kan şekeri dengenizi yerine getiren Hurma, badem ve ceviz ile tüketildiğinde vücudunuzun mükemmel enerji almasını sağlar. Bir bardak suyun içerisine akşam konulan iki tane hurma, sabah aç karnına içildiğinde, kabızlık sorununu ortadan kaldırmaktadır. İçerisine 1 yemek kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı da zeytinyağı koyduğunuzda etkisi daha da artacaktır.

You May Also Like

Bir Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X