tarafından eklendi tarafından eklendi
Tarifi Ekle
 • Prep Time
  20 Dk.
 • Cook Time
  55 Dk.
 • Serving
  4 İnsanlar
 • View
  286
TAHİN PEKMEZİN FAYDALARI
Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı koruyan en güçlü besinlerden olan tahin pekmez, vücudu toksinlerden arındırarak hastalıklara karşı korumaktadır.
Düzenli tüketilmesi durumundan kemik gelişimine destek olan tahin pekmez, günlük şeker ihtiyacını da doğal olarak karşılamaktadır.
Peki tahin pekmez hangi oranda karıştırılmalıdır? İşte tahin pekmezin faydaları ve besin değerleri…
Tahin ve pekmez, ayrı ayrı tüketildiğinde dahi sağlığa birçok faydası olan besinlerdir. Birlikte tüketildiğinde is içerdikleri besin değerleri ve antioksidan yapısının artması daha da sağlıklı olmasını sağlamaktadır.
Özellikle kış aylarında sabahları yenilen 2 kaşık tahin pekmez, gün içinde daha enerjik ve zinde kalmayı sağlamaktadır. Tahin pekmezin düzenli olarak tüketilmesi, hayatımızın bir parçası haline gelmesi, kanser, kalp-damar sağlığı, hafıza kaybı gibi sorunların oluşmasını engellediği kabul edilmektedir.
Sağlık üzerinde birçok faydası bulunan tahin pekmezin ölçülü miktarda ve doğal olanı tüketmeye dikkat etmek gerekmektedir.
TAHİN PEKMEZİN FAYDALARI NELERDİR?
Sabahları güne başlarken, yapay şeker ve tatlandırıcılar yemek yerine, doğal olan tahin pekmez tüketmek hem gün içinde daha zinde kalmasına hem de vücudun şeker ihtiyacı doğal ve sağlıklı yollarla karşılanmış olmaktadır.
Günlük tüketimdeki faydalarının yanında uzun vadede insan bedeni üzerinde meydana gelebilecek hastalıkların büyük oranda azalmasını sağlamaktadır. Mevsimsel hastalıklardan riskli hastalıklara kadar insan sağlığını tehdit eden birçok hastalık dengesiz ve sağlıksız beslenmekten kaynaklı görülmesinden dolayı mevsiminde ve doğal ürünlerle beslenerek vücut direnci arttırılabilir.
Düzenli ve ölçülü miktarda tahin pekmez tüketmenin insan bedeni üzerindeki olumlu etkileri şöyledir:
Antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, sağlıksız beslenme ve zararlı alışkanlıklardan kaynaklı vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar ve kanser hücrelerinin vücuda yayılmasını engellemektedir. Antioksidan zengini besinlerin tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır.
Vücuda alınan ağır metal, zararlı bileşenler, radyasyon ve fazla ilaç tüketiminden kaynaklı biriken toksinlerin atılmasını sağlamaktadır.
Tahin ve pekmez, özellikle kış aylarında tüketildiğinde üşümeyi engeller.
 Kan yapıcı özelliğe sahiptir. Kan değerleri düşük olan kişilerin her gün düzenli olarak tahin pekmez tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
 Damar sertliği ve tıkanıklığını engelleyerek kan dolaşımını hızlandırır. Böylece kalp sağlığını korumaktadır.
Zengin vitamin ve mineral kaynağı olmasından dolayı gün içinde vücudun ihtiyacı olan besin değerlerinin büyük bit kısmını tek başına karşılamaktadır.
Hücre yapısının bozulmasını engellediğinden dolayı yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.
Alzheimer hastalığına karşı engelleyici etkiye sahiptir.
 Kemik ve kas sisteminin gelişimini destekleyerek iskelet sisteminin daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Özellikle gelişme çağındaki çocukların ve menopoz dönemindeki kadınların tahin pekmez tüketmeleri önerilmektedir.
Tahin pekmez, içerdiği demir sayesinde hamile kadınlarda meydana gelen demir eksikliği ve kan değerlerinin düşmesini kısmen engellemektedir. Bundan dolayı hamile kadınların öğünlerinde sık sık tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
 Anne sütünü arttırmaktadır.
TAHİN PEKMEZ NE KADAR YENMELİ?
Birçok hastalığa karşı koruduğu ve kemik gelişimini desteklediği için hem yetişkinlerin hem de çocukların sık sık tahin pekmez tüketmeleri tavsiye edilir.
Ancak bilinciz tüketilen her besin faydadan çok vücuda zarar verdiğinden dolayı ölçülü miktarda tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.
Sabahları güne başlarken çocuklarda 1-2 tatlı kaşığı, yetişkinlerde ise 1-2 çorba kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. Üzerine ceviz ekleyerek hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı hale getirilebilir.
Kronik şeker, kalp gibi hastalıkları olanların doktorlarına danışmadan tahin pekmez tüketmeleri sakıncalı görülmektedir.
TAHİN PEKMEZ ORANI
Tahin ve pekmezi karıştırırken doğru oranı tutturmak tamamen kişinin tahini ve pekmezi ne kadar sevdiğine ağlıdır.
Damak zevkine göre tahin ya da pekmez fazla ayarlanabilir. Ancak önerilen tahin pekmez oranı, %25 tahin, %75 pekmez olarak belirlenmektedir.
1 YEMEK KAŞIĞI (15GR) TAHİN PEKMEZ BESİN DEĞERLERİ
Karbonhidrat (g) 6.45
Protein (g) 1.52
Yağ (g) 3.48
Lif (g) 0.81
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 0
Potasyum (mg) 0
Kalsiyum (mg) 0
Vitamin A (iu) 0
Vitamin C (mg) 0

You May Also Like

Bir Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X