tarafından eklendi tarafından eklendi
Tarifi Ekle
  • Prep Time
    30
  • Cook Time
    45
  • View
    100


Dışı nar gibi kızarmış yumuşacık bir anne köftesine kim hayır diyebilir ki? Çocukların yemekten en çok keyif aldığı yemeklerden biri olan anne köftesi, yanında çıtır çıtır patates kızartması ile kendine hayran bırakacak.

Malzemeler

500 gr dana kıyma
1 adet yumurta
1 adet soğan
2 diş sarımsak
½ çay bardağı ufalanmış ekmek içi
1 tatlı kaşığı domates salçası
½ demet maydanoz
1 çay kaşığı kırmızı toz biber
1 çay kaşığı pul biber
½ çay kaşığı karabiber
½ çay kaşığı kimyon
½ çay kaşığı köfte baharatı
Tuz
Hazırlanışı
Tüm malzemeleri yoğurabileceğiniz derin bir kap seçin. Önce soğanı rendeleyin. Ardından kıyma, yumurta, ince ince kıyılmış maydanoz, ezilmiş sarımsak, ekmek içi, tuz ve diğer baharatları ilave edin. İyice yoğurun ve köfte harcını 30 dakika buzdolabında üzerini kapatarak dinlendirin. Ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp elinizle tam yuvarlak olmayan şekiller verin. Kızgın yağda iyice kızartın ve servis yapın.
Sevim’in Mutfağı
Köftenin tarihçesi
Köftenin 3000 yıllık bir tarihi vardır. Mezopotamya topraklarında doğduğu ve köftenin İran kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Dilimizdeki söylenişi İran’da dövülmüş et, ezilmiş et, yoğurulmuş et gibi anlamları olan “kofta” kelimesinden türemiştir. Köfte en erken zamanlarda dövülmüş, ince doğranmış, elle parçalanmış veya küçük bir top haline getirilebilecek şekilde hazırlanmış arta kalan etlerden yapılmıştır. Zamanla et kıyma makinesi gibi gereçlerin mutfaklara girmesiyle köfte de çeşitliliğe uğramıştır. Kebap, makarna, çorba, salata, sandviç gibi yemeğin çeşidine göre farklı pişirme teknikleriyle köfte çeşitleri hazırlanabilmektedir.

Köfte ilk olarak nerede yapıldı?
Köfte dünyaya Mezopotamya’dan yayılmıştır. Mezopotamya’da eti sağlıklı koşullarda saklamak için et ezilerek tuz ve darı ile karıştırılırdı. Orta Asya’da yoğurulmuş et anlamına gelen Kueffettue yiyeceği bize köftenin doğuşunu gösteren bir kanıttır.

Orta Asya’da et ile susam, buğday, darı ve otlar karıştırılarak hazırlanan köfte topları suda haşlanır ya da saç üzerinde pişirilirdi. Gastronomi uzmanlarına göre bu pişirme tekniği, ekşili köftenin doğuşuna işaret etmektedir.

Köfte bugün bilinen baharatlı kıvamını Pakistan, İran ve Anadolu’da almıştır. Bunda baharat yollarının gelişmesi de etkili olmuştur. Özellikle zencefil, zerdeçal, kimyon, tarhun, kişniş, kenevir, biber tohumları ve ekmek gibi malzemelerle zenginleştirilen köfte eski zamanlarda sultanların yemeği olarak hazırlanıyordu. Bu yemeğe ise “kufati” deniliyordu

You May Also Like

Bir Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X